Kalender för Höks pastorat
Vecka 37
Datum Tid Aktivitet Plats Ansvarig
mån 10 september 17.00
Språkcafe
Knäreds församlingshem
tis 11 september 08.00
Sopplunch
Våxtorps församlingshem
12.00
Sopplunch
Våxtorps Musikrum Lennart Syk
ons 12 september 11.00
Livsglädje
Veinge stora/lilla med kök Maria Stålnacke
välkommen på första mötet på terminen, då vi planerar. ta gärna med eget pyssel och ideer, samt lunch
tor 13 september 12.00
Sopplunch
Veinge stora/lilla med kök Maria Stålnacke
Välkommen på terminens 1a sopplunch
14.00
Mässa
Björkebo Thommy Niklasson
15.00
Mässa
Smedjebacken Thommy Niklasson
18.30
Församlingsafton
Hishults församlingshem Thommy Niklasson
19.00
Församlingsafton
Veinge stora/lilla med kök Ann Christiansson
Veinge-Tjärby kyrkokör medverkar. Allsång i höstens tema.
Fika
sön 16 september 10.00
Gudstjänst
Ränneslövs kyrka Lennart Syk
10.00
Högmässa
Hishults kyrka Thommy Niklasson
14.00
Gudstjänst
Våxtorps kyrka Lennart Syk
16.00
Mässa
Veinge kyrka Thommy Niklasson
Vecka 38
Datum Tid Aktivitet Plats Ansvarig
mån 17 september 17.00
Språkcafe
Knäreds församlingshem
tis 18 september 19.00
Församlingsafton
Våxtorps församlingshem Lennart Syk
Kajsa och Björn Ferdinandsson sjunger och spelar
tor 20 september 13.00
Arbetskretsen
Våxtorps församlingshem Lennart Syk
14.00
God gemenskap
Veinge Solhemmet Maria Stålnacke
sön 23 september 10.00
Familjegudstj.
Hasslövs kyrka Lennart Syk
utdelning av Barnens bibel till församlingens 6-åringar
10.00
Högmässa
Ysby kyrka Jakob Wadelius
10.00
Gudstjänst
Tjärby kyrka Maria Stålnacke
11.00
Gudstjänst
Knäreds kyrka Tjänstgörande präst Knäred
Carl Sixten Block gästar oss.
Församlingsdag med lunch i församlingshemmet och anmälan till exp tel 323 00 senast 18/9
14.00
Familjegudstj.
Våxtorps kyrka Lennart Syk
Utdelning av Barnens bibel till församlingens 6-åringar
16.00
Gudstjänst
Hishults kyrka Thommy Niklasson
16.00
Gudstjänst
Mästocka kyrka Maria Stålnacke
18.00
Musikgudstjänst
Ränneslövs kyrka Jakob Wadelius
Nicaruganska bondemässan.
Solister och insturmentalister samt Ränneslöv-Ysby kyrkokör
Vecka 39
Datum Tid Aktivitet Plats Ansvarig
mån 24 september 17.00
Språkcafe
Knäreds församlingshem
tis 25 september 08.00
Sopplunch
Hasslövs församlinghem
12.00
Sopplunch
Hasslövs församlinghem Lennart Syk
tor 27 september 14.30
Andakt Randerslund
Randerslund Jakob Wadelius
fre 28 september 15.00
Andakt Solgården
Solgården Brittmari Bengtsson
sön 30 september 10.00
Gudstjänst
Våxtorps kyrka Lennart Syk
10.00
Mässa
Mästocka kyrka Maria Stålnacke
10.00
Gudstjänst
Ränneslövs kyrka Jakob Wadelius
10.00
Gudstjänst
Hishults kyrka Thommy Niklasson
14.00
Gudstjänst
Hasslövs kyrka Lennart Syk
14.00
Familjegudstj.
Ysby kyrka Jakob Wadelius
Barnkören medverkar
14.00
Gudstjänst
Knäreds kyrka Thommy Niklasson
16.00
Gudstjänst
Tjärby kyrka Maria Stålnacke
Vecka 40
Datum Tid Aktivitet Plats Ansvarig
tor 4 oktober 09.00
Andakt
Ränneslövs kyrka Jakob Wadelius
Morgonbön i kyrkan. Efterföljande frukost i prästgården.
14.00
Andakt
Veinge Solhemmet Maria Stålnacke
15.00
Andakt
Veinge Göstorpsgården Maria Stålnacke
sön 7 oktober 10.00
Mässa
Hasslövs kyrka Jakob Wadelius
10.00
Gudstjänst
Veinge kyrka Thommy Niklasson
14.00
Gudstjänst
Ysby kyrka Jakob Wadelius
16.00
Högmässa
Hishults kyrka Thommy Niklasson
Vecka 41
Datum Tid Aktivitet Plats Ansvarig
tis 9 oktober 08.00
Sopplunch
Våxtorps församlingshem
12.00
Sopplunch
Våxtorps församlingshem Lennart Syk
18.30
Församlingsafton
Hasslövs församlinghem Maria Stålnacke
prästen Maria Stålnacke berättar om sin 1a tjänst i Lappland, i Kristineberg, där underjordskyrkan finns.
tor 11 oktober 14.00
Andakt
Björkebo Thommy Niklasson
15.00
Andakt
Smedjebacken Thommy Niklasson
sön 14 oktober 10.00
Familjegudstj.
Knäreds kyrka Thommy Niklasson
10.00
Gudstjänst
Ysby kyrka Jakob Wadelius
Ränneslöv-Ysby kyrkokör medverkar
10.00
Familjegudstj.
Veinge kyrka Maria Stålnacke
14.00
Familjegudstj.
Våxtorps kyrka Lennart Syk
Kyrkkaffe och auktion i församlingshemmet efteråt.
14.00
Gudstjänst
Ränneslövs kyrka Jakob Wadelius
16.00
Familjegudstj.
Hishults kyrka Thommy Niklasson
16.00
Gudstjänst
Mästocka kyrka Maria Stålnacke
18.00
Gudstjänst
Hasslövs kyrka Lennart Syk
Kyrkokören medverkar
Fika och försäljning av skördegåvor i församlingshemmet efter gudstjänsten
Vecka 42
Datum Tid Aktivitet Plats Ansvarig
tis 16 oktober 19.00
Församlingsafton
Hasslövs församlinghem Lennart Syk
Internationella konfirmandgruppen berättar och visar bilder från resan till Uganda i somras.
tor 18 oktober 13.00
Arbetskretsen
Våxtorps församlingshem Lennart Syk
14.00
God gemenskap
Veinge Solhemmet Maria Stålnacke
sön 21 oktober 09.00
Högmässa
Ränneslövs kyrka Lennart Syk
10.00
Högmässa
Knäreds kyrka Maria Stålnacke
14.00
Mässa
Våxtorps kyrka Lennart Syk
16.00
Mässa
Tjärby kyrka Maria Stålnacke
Vecka 43
Datum Tid Aktivitet Plats Ansvarig
tis 23 oktober 08.00
Sopplunch
Hasslövs församlinghem
12.00
Sopplunch
Hasslövs församlinghem Lennart Syk
ons 24 oktober 19.00
Församlingsafton
Veinge stora/lilla med kök Maria Stålnacke
Prästen Anja-Kristina Grahn berättar, spelar guitarr och sjunger egna visor.
tor 25 oktober 14.30
Andakt Randerslund
Randerslund Jakob Wadelius
fre 26 oktober 15.00
Andakt Solgården
Solgården Lennart Syk
Mässa
sön 28 oktober 10.00
Högmässa
Ysby kyrka Jakob Wadelius
11.00
Gudstjänst
Hishults kyrka Tjänstgörande präst Hishult
Församlingsdag med samkväm i Församlingshemmet efter gudstjänsten, Carl Sixten Block håller i gudstjänsten. Anmälan för samkvämet till Ysby Expedition; 0430- 323 00 senast 19 oktober.
14.00
Mässa
Hasslövs kyrka Tjänstgörande präst Hasslöv
16.00
Mässa
Veinge kyrka Thommy Niklasson